Vrnitev na osnovno stran Arhiv revije Socialna pedagogikaPregled srecanj, ki jih organizira ZZSPO sodelavcih ZSSPProjekti, ki jih organizira ZZSPSodelovanje
prejšnja številka 9

Socialna pedagogika 2000/1

Vol. 4

Kazalo/Contents

: naslednja številka
     
Integrirani glasbeni model za delo z otroki in mladostniki v vzgojnih zavodih Marija Pepelnak-Arnerič An integrated music model applied in work with children and youth in educational institutions
Vzgojni zavodi na prelomu tisočletja Vinko Skalar Residential treatment institutions at the turn of the millennium
Celovit pristop pri vzpostavljanju funkcionalnega samonadzora (Analiza primera z interpretacijami) Marta Jenko Holistic approach to setting functional self–control: a case study
Intervencije na centrih za socialno delo Jasna Cajnko Interventions in the social welfare departments
Integrativna terapija v delu s hiperaktivnimi otroki Matthias A. Fink Integrative therapy in the treatement of the attention deficit disorder

 

 

 


 

Socialna pedagogika, 2000 vol. 4, št. 1, str. 1-20.

nazaj h kazalu

Integrirani glasbeni model za delo z otroki in mladostniki v vzgojnih zavodih An integrated music model applied in work with children and youth in educational institutions
Marija Pepelnak-Arnerič, mag. soc. ped., Osnovna šola Komenda, Moste 40, 1218 Komenda.
Povzetek
 
Prispevek opisuje integrirani glasbeni model za delo z otroki in mladostniki v vzgojnih zavodih. Model sem oblikovala na podlagi teoretičnega in praktičnega poznavanja dela z otroki in mladostniki z vedenjskimi težavami in nekaterih, v svetu že uveljavljenih modelov. Sestavljen je iz skupinskega in individualnega načina dela, ki se povezujeta. V nadaljevanju je predstavljena akcijska raziskava, ki je preverjala delovanja modela v praksi.
 
Ključne besede: glasba, osebnostni razvoj, glasbeni model, glasbene dejavnosti, vedenjske motnje, glasbena terapija.
Abstract
 
This article describes an integrated music model applied in work with children and teenagers in educational institutions. The model has been a result of theoretical and practical work with children and teenagers with behavioural problems and follows some well-established models used in other countries. It includes a combination of group and individual methods of work. The paper further presents the field work which tested the model in practice.
 
Keywords: music, personality development, music models, music activities, behaviour problems, music therapy.

 

Socialna pedagogika, 2000 vol. 4, št. 1, str. 21-31.

nazaj h kazalu

Vzgojni zavodi na prelomu tisočletja Residential treatment institutions at the turn of the millennium
Vinko Skalar, dr. psih., Pedagoška fakulteta v Ljubljani, Kardeljeva pl. 16, 1000 Ljubljana.
Povzetek
 
Na prelomu tisočletja smo se pri obravnavanju mladostnih prestopnikov znašli v konceptualni zmedi. Družbeno politični dejavniki, ki imajo v rokah vzvode oblasti, še vedno verjamejo, da bi bilo mogoče zajeziti naraščajočo kriminaliteto in socialno patologijo med mladimi z doslednim nadzorovanjem in strogim in pravičnim kaznovanjem, čeprav takšne usmeritve v razvitem svetu v zadnjih petindvajset letih niso dale pozitivnih rezultatov in je kriminaliteta, skupaj s socialno patologijo med mladimi, vseskozi nenehno naraščala. Del strokovne javnosti se zavzema za dosledno spoštovanje človekovih pravic in za izobraževanje storilcev kaznivih dejanj, kar naj bi prispevalo najprej k ohranitvi njihovega osebnega dostojanstva, odpira pa jim tudi stvarne življenjske perspektive za čas po prestani kazni. Med strokovnjaki je tudi veliko tistih, ki se zavzemajo za uporabo terapevtskih metod, še posebej tim. kognitivnih vedenjskih terapevtskih modelov in metod. Del strokovne javnosti daje prednost kompleksnemu pedagoškemu pristopu, ki gradi svoje programe obravnavanja na stiku, na zaupanju in bližini, na pozitivnem odnosu in na človeških in civilizacijskih vrednotah, ki jih je mogoče posredovati mladim s težavami v socialni integraciji v neposrednem osebnem odnosu in hkrati profesionalnem delovanju pedagoških delavcev. Ta, zadnja alternativa, se bo (po avtorjevem mnenju) prej ali slej izkazala za edino ustrezno in perspektivno.
 
Ključne besede: prestopništvo, tretman, vzgojni zavod.
Abstract
 
At the turn of the millennium we have found ourselves in a conceptual confusion in dealing with juvenile delinquents. The political factors who hold the power still believe it is possible to stop the flood of ever growing crime and social pathology in young people by a consistent control, and strict yet just punishment system even though in the developed countries such preferences have not shown any positive results in the last twenty-five years while crime and social pathology in young people have been on the increase. Among experts, some support strict respect for human rights and such a training program for yuvenile delinquents that can help them maintain their personal dignity and also open up realistic expectations for the time after their release. Other experts believe in therapeutic methods, especially in the cognitive behavioural therapeutic models and methods. Another group of experts, however, advocate a complex educational approach which is built on contacts, trust, closeness, positive attitude and human and civilisation values that can be passed on to young people with problems in their social integration through personal contacts and professional work of educational staff. The latter alternative will, in author’s view, sooner or later prove itself to be the only suitable and productive.
 
Key words: juvenile delinquency, treatment, residential treatment institutions.

 

Socialna pedagogika, 2000 vol. 4, št. 1, str. 33-46.

nazaj h kazalu

Celovit pristop pri vzpostavljanju funkcionalnega samonadzora (Analiza primera z interpretacijami) A holistic approach to setting functional self–control: a case study
Marta Jenko, prof. pedagogike, Srednja lesarska šola Škofja Loka, Kidričeva 59, Škofja Loka.
Povzetek
 
Članek predstavlja model celovitega pristopa pri obravnavah drugačnih mladostnikov. Avtorica članka kot svetovalna delavka v srednji šoli uporablja model pri delu s problematičnimi, nekonformnimi, težko prilagodljivimi mladostniki. Teoretična podlaga obravnave je Glasserjeva teorija izbire, vedenjski pristop in spremljanje zavedanja po gestalt teoriji.
 
Ključne besede: mladostnik, obravnava, teorija izbire, gestalt, vedenjski pristop.
Abstract
 
This article presents a holistic approach to dealings with adolescents who are different. The author who works as a counsellor in a high school applies this model to her work with problematic, nonconformist, poorly adjusted youth. For theoretical support she uses Glasser’s choice theory, behavioural approach and self-consciousness monitoring according to gestalt theory.
 
Key words: adolescent, treatment, choice theory, gestalt, behavioristical approach.

 

Socialna pedagogika, 2000 vol. 4, št. 1, str. 47-64.

nazaj h kazalu

Intervencije na centrih za socialno delo Interventions in the social welfare departments
Jasna Cajnko, prof.soc.ped., Center za socialno delo Ruše, Šolska 16/a, Ruše.
Povzetek
 
Socialno pedagoška intervencija je profesionalno delovanje, ki temelji na teoretskih dognanjih. V prispevku je mogoče slediti dilemam, s katerimi se srečujejo profesionalci v javnih zavodih pri izvajanju svojih intervencij, kjer so vpeti med sistem in profesijo, med politiko in stroko. Članek predstavlja še pogled paradigme življenjskega cikla na socialnopedagoške intervencije.
 
Ključne besede: socialnopedagoške intervencije, center za socialno delo, paradigma življenjskega cikla, profesija, etika.
Abstract
 
Social pedagogical intervention is a professional activity based on theory. The article discusses dilemmas professionals in public institutions are faced with when implementing the interventions as they find themselves caught between the system and politics on one side and their profession on the other. There is also a look at social pedagogical interventions from the standpoint of the life span perspective in the article.
 
Key words: social pedagogical interventions, social welfare department, life span concept, profesion, etics.

 

Socialna pedagogika, 2000 vol. 4, št. 1, str. 65-81.

nazaj h kazalu

Integrativna terapija v delu s hiperaktivnimi otroki Integrative therapy in the treatement of the attention deficit disorder
Matthias A. Fink, Dipl.Sozpaed., Akademie fuer psychosoziale Gesundheit (EAG), Hueckeswagen, Fritz Perls Insitut fuer Integrative Therapie, Gestalttherapie und Kreativitaetsfoederung (FPI), Kuehlwetterstr. 49, Duesseldorf.
Povzetek
 
Hiperaktivno vedenje je prikazano kot ustvarjalni razvojni proces v kompleksnem prepletu spreminjajočih se vplivov somatskih, emocionalnih, kognitivnih, sociokulturnih in ekoloških dejavnikov. Avtor predstavi kot način pristopa globinsko psihološko in socialno razumevanje prikazanega primera. Iz diferencirane diagnostike izpeljuje terapevtske postopke, ki oblikujejo cilje in vsebino terapije.
 
Ključne besede: hiperaktivnost, integrativna terapija.